Z jakich substancji składa się NMF?

Na fizjologiczny NMF składa się wiele grup substancji, takich jak:

  • aminokwasy, np. glicyna, seryna, alanina, asparagina, ornityna, cytrulina, prolina,
  • kwasy, np. kwas piroglutaminowy, kwas mlekowy, kwas urokanowy, kwas cytrynowy,
  • sole nieorganiczne, np. chlorki i fosforany metali alkalicznych i ziem alkalicznych,
  • mocznik
  • i gliceryna.

Wszystkie te substancje utrzymują równowagę osmotyczną w skórze.

Jakie substancje działają jak fizjologiczny NMF?

W produktach kosmetycznych stosuje się tylko niektóre substancje i oprócz NMF dodaje się do nich również:

  • glikol propylenowy,
  • glikol butylenowy,
  • glikol pentylenowy
  • i sorbitol (substytut cukru)

o porównywalnym, ale nieco zmniejszonym działaniu.

Czy skóra tłusta potrzebuje nawilżenia NMF?

Skóra tłusta, która z reguły rozwija się w okresie dojrzewania (i która jest podłożem trądziku młodzieńczego), nie wymaga stosowania substancji nawilżających w kosmetykach. A raczej wręcz przeciwnie.

W przypadku takiego typu skóry ważne jest, aby skupić się na redukcji wydzielania łoju, zmiany jego konsystencji i związanym z tym wzrostem przeznaskórkowej utraty wody (TEWL). Celem kosmetologa powinno stać się unikanie zbyt silnego nawilżania skóry, które mogłoby doprowadzić do rozwoju bakterii Cutibacterium acnes.

Należy zwracać także szczególną uwagę na obecność związków azotowych w proponowanych dla klienta kosmetykach do pielęgnacji domowej, chociażby takich jak aminokwasy, które dodatkowo stanowią idealne podłoże do rozwoju bakterii.

Odmienne działanie wykazują inne często stosowane w kosmetykach substancje nawilżające, takie jak alkohole wielowodorotlenowe, czyli glikol i gliceryna. W wyższych stężeniach wykazują one działanie antyseptyczne podobnie jak lotny alkohol etylowy, co może sprzyjać przeciwdziałaniu trądzikowi.

 

Wnioski:

W przypadku skóry tłustej, z tendencją do trądziku i stanów zapalnych należy unikać substancji z NMF. Nie dotyczy to jednak skóry normalnej i suchej z trądzikiem, ponieważ tutaj nadmiar humektantów w pielęgnacji nie spowoduje zaostrzenia trądziku.

Cera sucha z trądzikiem a pielęgnacja.

Przy cerze suchej ze skłonnością do zmian trądzikowych jest wręcz odwrotnie. Doświadczenie pokazuje, że zwiększona utrata wilgoci na powierzchni skóry suchej zwykle prowadzi do powstawania torbieli łojowych i zaskórników zamkniętych, które mogą nasilać stan trądzikowy.

Należy pamiętać, że nadmierna pielęgnacja skóry, tj. poprzez stosowanie dużych dawek substancji kosmetycznych (uwaga na pielęgnację koreańską, warstwową), takich jak lipidy, emulgatory i substancje aktywne, będzie wiązała się z różnego rodzaju niepożądanymi reakcjami w postaci wzmożonego łojotoku, zaskórników, hiperkeratynizacji, czy stanów zapalnych.

Dlatego w dermaviduals® istotne jest  nie tylko jakie produkty, ale również w jaki sposób są one aplikowane na skórę.

 

Źródło: https://www.dermaviduals.com/english/publications/problem-skin/skin-enzymes-and-enzyme-defects.html
Tłumaczenie: Magda Komorowska